Czy Solina to Bieszczady? Odpowiedź na popularne pytanie.
Solina oficjalnie nie leży na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jednak powszechnie kojarzona jest z regionem Bieszczadów. Turystycznie region Jeziora Solińskiego i okolice są często uznawane za część Bieszczadów, chociaż administracyjnie wchodzą w skład Pogórza Bukowskiego i Gór Sanocko-Turczańskich, a nie Bieszczadów wysokich, którymi zachwycają się pasjonaci górskich wędrówek.
Gdzie dokładnie leży Solina?
Solina leży w województwie podkarpackim, na pograniczu Bieszczadów, Pogórza Bukowskiego oraz Gór Sanocko-Turczańskich. Tutaj znajduje się popularna zapora wodna na Sanie oraz Jezioro Solińskie – największe sztuczne jezioro w Polsce pod względem pojemności wód.
Dlaczego Solina nie leży w „prawdziwych” Bieszczadach?
W ujęciu czysto geograficznym pasma Bieszczadów rozciągają się nieco dalej na południowy-wschód, obejmując tereny położone bliżej granicy Polski z Ukrainą i Słowacją. Mimo tego, popularne jest przekonanie, iż Solina jest bramą do Bieszczadów, stanowiąc punkt początkowy wypraw turystycznych.
Cytując słowa jednej z popularnych stron turystycznych:
„Bieszczady zaczynają się za Soliną. Ta miejscowość to umowna granica między Pogórzem Bukowskim a pasmami Bieszczadów Wysokich.”
Co ciekawego znajdziemy w Solinie?
Solina jest popularna przede wszystkim dzięki:
- Zaporze Wodnej na Sanie – budowanej w latach 1960-1968. To najwyższa w Polsce zapora betonowa, która osiąga aż 82 metry wysokości.
- Jezioru Solińskiemu – nazywanemu „Bieszczadzkim Morzem”. To popularne miejsce turystyki wodnej z bazą rekreacyjno-wypoczynkową.
- Sportom wodnym, m.in. żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing.
- Atrakcjom turystycznym okolicy, takim jak kolej linowa nad zaporą oraz liczne ścieżki przyrodniczo-edukacyjne wokół jeziora.
Solina a turystyka górska w Bieszczadach
Choć Solina nie znajduje się bezpośrednio na szlakach prowadzących na najwyższe, charakterystyczne bieszczadzkie połoniny, jest idealnym miejscem startowym do dalszych wycieczek. Zaledwie kilkanaście kilometrów od Soliny znajdują się miejscowości jak Ustrzyki Dolne czy Polańczyk, które są klasycznymi punktami wypadowymi dla miłośników turystyki górskiej.
Podsumowanie: Bieszczady symboliczne czy geograficzne?
Podsumowując, choć geografowie jasno wskazują, że Solina nie jest formalnie częścią Bieszczadów Wysokich, to w świadomości turystów region ten zdecydowanie uchodzi za bramę do Krainy Bieszczadzkiej. Nie ma więc nic złego w utożsamianiu Soliny z Bieszczadami pod względem turystycznym, o ile pamiętamy, że formalne granice regionów przebiegają inaczej.